Niedawno korzystałem z kilku programów szkoleniowych na temat motywacji. Postanowiłem zatem podzielić się z Wami, najlepszymi wg mojego uznania, technikami motywacyjnymi.
Każdy zdaje sobie sprawę że odpowiednia motywacja w sporcie i rekreacji, wpływa bezpośrednio na nasze zachowanie i osiągnięcia. To dzięki niej jedni swój czas wolny spędzają w domu przed telewizorem, a inni na siłowni, lub w klubach fitness.

Jako że znanych mi technik motywacyjnych jest kilkadziesiąt, nie będę wypisywał ich od punktów. Swój artykuł podzieliłem na kilka części, które będę udostępniał w takiej kolejności jaką sam bym zastosował. A więc zaczniemy od podstaw.

Po co? Zastanów się dlaczego lub po co? Chcesz coś zrobić.
Jeśli znasz już odpowiedź, wyznacz cel.
Cel jest podstawą motywacji. Aby precyzyjnie go określić posłużymy się zasadą SMART.

Dla przykładu wykorzystamy najczęstszy cel, pojawiający się w postanowieniach noworocznych, czyli „chcę schudnąć” (w to miejsce możesz wstawić cokolwiek innego)

Zasada SMART:

- Szczegółowy – zawierający konkretny przekaz, naszym celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów.
- Mierzalny – jeśli chcesz schudnąć musisz konkretnie określić ile kilogramów. Przykład: Schudnę 5 kilogramów.
- Atrakcyjny – myśląc o tym że chcesz schudnąć, musisz wiedzieć jaka czeka Cię nagroda kiedy już to zrobisz. Przykład: Jeśli schudnę 5 kilogramów, będę wyglądać lepiej.
- Realistyczny – określ swój cel tak, aby był możliwy do wykonania.
- Terminowy – wyznacz konkretny termin realizacji. Przykład: Schudnę 5 kilogramów do 8 marca 2016 r.

Zapisz swój poprawnie sformułowany cel na kartce i powieś w widocznym miejscu.

Zanim osiągniesz sukces, musisz liczyć się z tym, że nie wszystkim się to spodoba. Dlaczego? Jeśli chudnąc osiągasz swój cel, to pokazujesz innym znajomym, którym również wskazane jest pozbyć się kilka zbędnych kilogramów, że da się to zrobić, co uświadomi im że nic nie robią aby to osiągnąć, a to strasznie denerwuje. Więc jeśli liczysz że inni będą Cię wspierać to możesz się zawieść. Jeśli martwisz się co inni pomyślą, to przegrasz na starcie. Po prostu rób swoje, nie patrz na innych.

Pewnie nie raz pojawi się zazdrość, która w naszym kraju wyrażana jest hejtem. Mam tu na myśli również wszelkiego rodzaju obgadywanie, jeśli będziesz od kogoś lepszy, ktoś może Ci obrabiać…. Nie martw się. Jeśli masz hejterów to znak że dobrze Ci się wiedzie i bez trudów osiągasz swoje cele.

Nie bój się popełniać błędu – jeśli coś robisz, to naturalne jest że będziesz popełniał błędy. Nie popełnia ich ten kto nic nie robi. Musisz po każdym z nich podnieś się, wyciągnąć wnioski i działać dalej. Zwykle po każdym błędzie stajesz się mądrzejszy, choć to nie dotyczy wszystkich, jestem pewien, że dotyczy Ciebie ;)

Warto mierzyć wysoko. Jeśli Twoim celem jest bycie najlepszym, to zastanów się czy chcesz być najlepszym w swojej gminie, w kraju, czy na świecie. Stawiaj wysoko poprzeczkę. Osiągniesz cel, wyznacz kolejny.

Taka dawka wiedzy na początek z pewnością wystarczy abyś precyzyjnie określił swój cel. W następnych częściach przedstawię Ci konkretne techniki motywacji.

 Jeśli podobają Ci się moje artykuły, polub, udostępnij, podziel się z innymi. Wtedy Ty dasz mi reklamę, a ja postaram się by wkrótce przekazać Ci kolejną porcję praktycznej wiedzy.

 

Autor:

Krzysztof Bączkowski

Właściciel Rzeszowskiej Akademii Sportu, Dyrektor Placówki Kształcenia Ustawicznego "Akademia Polska", Prezes klubu sportowego “KlubSportu.pl”, Szkoleniowiec Polskiego Stowarzyszenie Instruktorów Nordic Walking, Trener Bungy Pump. Jako pierwszy w kraju, wprowadził na rynek nowe kursy wg MEiN, w dwóch dziedzinach.

,,Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu"

Dr W. Oczko

ul. Poniatowskiego 13A
35-026 Rzeszów

tel. 608-036-608
kontakt@akademiarzeszow.pl

 • x1
 • highSafe
 • 1
 • 13
 • 4
 • 3
 • 2
 • 12
 • 11
 • 10
 • 9
 • 8
 • 6
 • 5
 • 7

Grupa Rzeszowskiej Akademii Sportu