W tym artykule postaram się wyjaśnić kwestię dotycząca wyboru kursu. Każdy kto staje przed powyższym wyborem, powinien skupiać się przede wszystkim na jakości, ale nie oszukujmy się – cena zawsze ma znaczenie. Czy w związku z tym warto zapłacić więcej za kurs ?

Mnogość ofert na rynku niestety nie ułatwia nam wyboru. Placówki robią wszystko aby nas przekonać do swoich usług. Częstym zabiegiem marketingowym jest nagradzanie kursanta rozmaitymi „ gadżetami „ zwieńczającymi szkolenie. Można otrzymać dyplom, legitymację, kolorowe certyfikaty lub zaświadczenie MEN.

Co będzie najlepszym wyborem dla Ciebie ? Jak nie dać się nabrać na tanie chwyty ?

W związku z wprowadzoną państwowa ustawą uwalniającą niektóre zawody, w bardzo krótkim czasie powstało wiele działalności oferujących różnorakie szkolenia zawodowe. Niestety nie obyło się bez absurdów,  jedna z firm oferowała Kurs Narciarstwa zdalnie ( online, przez Internet )

Jako właściciel placówki szkoleniowej spotkałem z przypadkiem instruktora, chcącego podjąć pracę przedkładając dokumenty zaświadczające o ukończeniu kursu  w zakresie instruktor narciarstwa – online. Oczywiście nie istniała żadna przesłanka, mogąca spowodować podjęcie współpracy z takim kandydatem, do dziś zastanawiam się, w jaki sposób odbywały się praktyki z użyciem nart – w jaki sposób zmieściły się do komputera.

Jak w praktyce odbiła się na branży edukacyjnej deregulacja zawodów.

Po wprowadzeniu zmian w życie, zawody takie jak instruktor sportu, instruktor rekreacji, ale także trener, przestały być regulowane przez przepisy państwowe. Niestety w praktyce oznacza to, że każda osoba może stanowić o wydawaniu zaświadczeń ukończenia kursu, nawet w przypadku gdy sama nie posiada żadnych uprawnień.

Jaki ma sens w tej sytuacji robienie jakichkolwiek kursów ?

Powodem konieczności posiadania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, są przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Stanowią one wprost:  aby wykonywać dany zawód konieczne jest posiadanie przeszkolenia.

A jak się ma do tego ustawa o sporcie ?

Jej treść można skrócić do najważniejszych kwestii. Osoba wykonujące jeden z wcześniej wymienionych zawodów musi posiadać wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie. 

Czy w takim wypadku wystarczy najtańsze i najkrótsze szkolenie, aby wykonywać zawód ?

Na szczęście nie jest Az tak źle. W obszarach instruktorskich tak samo jak w innych branżach, priorytetem są umiejętności. Pracodawcy wiedzą z jakich szkół warto pozyskiwać absolwentów.  Każda ceniąca się firma, stawiająca przede wszystkim na jakość, zwyczajnie nie zatrudni osoby po wątpliwym jakościowo szkoleniu.

Zatem przekonaliśmy się już, że nie warto marnować czasu oraz także pieniędzy na słabej jakości kursy zawodowe.  Jeśli jeszcze nie czujesz się przekonany zadaj sobie pytanie:  Czy chciałbyś lecieć samolotem sterowanym przez pilota, który skończył kurs pilotażu online ?

Jak w takim razie rozpoznać wartościowy dokument, który z nich wyróżnia się na tle pozostałych ?

Certyfikat – łatwość w wydawaniu takiego dokumentu jest zaskakująca. Jedynym warunkiem jaki trzeba spełnić jest prowadzenie działalności gospodarczej. Oczywiście nie każdy tego rodzaju dokument jest bezwartościowy. Istnieją placówki o bardzo wysokim standardzie nauczania, w których uzyskanie certyfikatu nie należy do łatwych. Problem powstaje gdy za prowadzenie szkoleń zabierają się osoby niekompetentne. W swojej karierze spotkałem się z przypadkiem, w którym szkolenie sportowe prowadził urzędnik, przez większość życia siedzący przed komputerem.  

Zaświadczenie Ministerstwa Edukacji Narodowej – Placówka wydająca takie zaświadczenie musi przestrzegać przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia jedenastego stycznia 2012 roku. W tej sytuacji nie ma odstępstw od odgórnych wymogów, szkoła może świadczyć usługi szkoleń tylko przy odpowiednio przygotowanych programach oraz szczegółowej dokumentacji. Istnieją także wytyczne dotyczące kadry:  Musi być odpowiednio wykwalifikowana, oraz posiadać adekwatne wykształcenie uzasadniające zajmowane stanowisko.

Certyfikat w pięciu językach – Nierzadko spotykany chwyt marketingowy, pozwalający myśleć, że absolwent może bezproblemowo podjąć pracę za granicą. Niestety w rzeczywistości nie ma on żadnej prawnej wartości.  Obce kraje życzą sobie certyfikatów tłumaczonych przez tłumaczy przysięgłych, oraz tylko takich dokumentów, które są ściśle określone w lokalnych przepisach krajowych.

Legitymacja Instruktorska – Obecnie dokument nie mający żadnej wartości ani zawodowej ani prawnej. Stosowany raczej na zasadzie gadżetu.

Plastikowa Legitymacja – Również bez znaczenia, pełni jedynie formę pamiątkową.

Jaka jest różnica pomiędzy kursami kończącymi się wydaniem zaświadczenia MEN, jednak różniącymi się od siebie ceną ?

Z racji zasobności portfela przeciętnego polaka, oczywiste byłoby wybranie wersji ekonomicznej. Tańszy kurs również kończy się odebraniem zaświadczenia MEN więc po co przepłacać ? Otóż jest istotny powód sprawiający, że kursy różnią się od siebie ceną. Droższe kursy zawsze prowadzone są przez bardziej doświadczonych – co za tym idzie lepiej opłacanych instruktorów.  W swojej karierze spotkałem się z sytuacją droższego kursu, którego cena była pięciokrotnie większa od innego konwencjonalnego szkolenia. W praktyce kurs prowadzony był przez osobę uważaną za wybitną w swojej branży. Takie szkolenie to szybko zwracająca się inwestycja we własną karierę.

Podsumowując, w życiu warto kierować się pewną bardzo ważną zasadą – Jesteś wart tyle ile warte są Twoje umiejętności, jesteś tym co potrafisz. Idąc tym tropem, zawsze warto wybierać najlepsze kursy. Jest to gwarancja posiadania większej szansy na odnalezienie się na rynku pracy. W praktyce bardzo szybko okazuje się, że nasze słabe umiejętności po tanich kursach uniemożliwiają znalezienie dobrze płatnej pracy lub jak w przypadku Pana Narciarza online - pracy jakiejkolwiek.

Priorytetem w wyborze zawsze musi być jakość a nie cena. Tylko w ten sposób Twoja kariera zawodowa stanie się owocna

Dla wszystkich wytrwałych, którzy dobrnęli do końca tego artykułu, mój ulubiony cytat, dający mi dużą dawkę pozytywnej energii i chęci do działania.

“Bądź takim rodzajem człowieka, że gdy Twoja stopa dotyka rano podłogi, diabeł w piekle mówi: Ooo ku*wa, wstał…” Dwayne Johnson

 Autor:

Krzysztof Bączkowski

Właściciel Rzeszowskiej Akademii Sportu, Dyrektor Placówka Kształcenia Ustawicznego "Akademia Polska", Prezes klubu sportowego “KlubSportu.pl”, Szkoleniowiec Polskiego Stowarzyszenie Instruktorów Nordic Walking, Trener Bungy Pump. Jako pierwsz w kraju, wprowadził na rynek nowe kursy wg MEN, w dwóch dzedzinach.

,,Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu"

Dr W. Oczko

ul. Poniatowskiego 13A
35-026 Rzeszów

tel. 608-036-608
kontakt@akademiarzeszow.pl

 • x1
 • highSafe
 • 1
 • 13
 • 4
 • 3
 • 2
 • 12
 • 11
 • 10
 • 9
 • 8
 • 6
 • 5
 • 7

Grupa Rzeszowskiej Akademii Sportu